Det lille gjestehuset ligger på høyden når du på et par minutter kjører gjennom landsbyen Castelveccio i Liguria distrikt nord i Italia. Jeg treffer Maria Teresa i døren. På kjøkkenet står mannen Gherardi. Innenfor holder hun på å legge opp hjemmelaget pasta. All maten hun serverer er tradisjonell hjemmelaget mat fra Liguria, som oftest med råvarer fra egen hage.
Vi setter oss ned på den lille terassen med utsikt over hele halve landsbyen og bortenfor fjell og daler.
Det rosa murhuset inneholder også tre rom til utleie. De er enkelt innredet i lokal stil.
Et middelhavsmåltid består ofte av mange retter. Jeg har mange ganger spist meg mett allerede på første rett og må nesten tvinge ned de resterende. Maria Teresa starter med hjemmebakt brød, pålegg som ser ut som sylteflesk og som jeg ikke vet navnet på, men skinken som ser ut som bacon er langt fra bacon. Det heter Lardo og smelter i munnen og fettet kan du ikke engang føle.
Her kan du se noe av produktene Maria Teresa har i sin hagen (litt italiensk og litt engelsk)
Deretter blir det servert patè av kanin, russisk salat og frityrstekte ravioli. Det meste fra egen produksjon;
Så kommer dette på bordet; Ravioli fylt med gresskar, deretter kanin med søte gulrøtter;
Deretter serveres det hjemmelaget ost av kumelk med syltetøy laget av eple og lime;
Til dessert er det hjemmelaget banankake med marengs;
Til måltidet serveres en lokal Barbera hvitvin i mugge, som husets vin. Herlig og frisk!
Jeg er så mett når jeg går fra Antico Melo at jeg formelig ruller nedover de bratte, smale steingatene. Ute er det magi av stort slag;
Buona Notte folkens 🙂
Leave a Reply