Jeg står på taket på Hotell VIctoria i Freiburg og skuer utover den sjarmerende byen på størrelse med Bergen. Jeg er ikke omringet av vakre blomster eller hypermoderne møblement med fontener av lys og vann, men av solcellepaneler, vindmøller og en rustfri tank.
– Mine foreldre var svært opptatt av miljø så langt tilbake som på 80 tallet, derfor er vårt hotell nå et “grønt”, hotell, det vil si vi driver økologisk og miljøvennlig så langt det lar seg gjøre, forteller Johannes Späth.
Hotellet kan dateres helt tilbake til 1875, så her er det er mye historie i veggene.
– Vi har gjort store invisteringer i forhold til å gjøre hotellet miljøvennlig. Vi bruker pallets til å varme opp vannet og de små vindmøllene produserer strøm, forteller Johannes.
I tillegg bruker de lokal mat.
– Av all maten vi bruker er cirka 90 prosent kortreist, lokal mat. I tillegg serverer vi stort sett økologisk mat og vi er svært opptatt av innpakningen. Vi tilbyr ikke små bokser i frokostbufeen, nettopp for å unngå søppel.
Vi går gjennom hotellet som er smakfullt innredet. Vi passerer baren Hemingway.
– Baren vår er kåret til å ha en av de ti beste barmenyene i Tyskland, forteller Johannes stolt.
Han forteller at hotellet også har et bevisst forhold til bruk av tekstiler.
– Vi bruker for det meste produkter som er laget av økologisk bomull. Madrassene våre er laget av en lokal produsent.
I kjelleren får vi innblikk i hvordan hotellet varmer opp varmt vann til sine gjester. En stor “ovn” brenner biovennlig pellets. Dette er mengden pellets som skal til for å gi en kunde en varm dusj;
De nyoppussede rommene er moderne, men jeg får en følelse tilbake i tid med utedo fordi lokket på toalettet er stort og laget av tre. Når lokke legges på kan “benken” brukes til å sitte på.
Her finner du mer informasjon om det miljøvennlige hotellet;
Best Western Premier Hotel Victoria
Kampanjeturen er arrangert i samarbeid med;
WOW..så flott..Det går på fram…
Det går på frem Dagfrid, så det er bare å stå på videre med ditt eget eventyr. Jeg skal snart poste saken med deg også. Du på din grønne gren der oppe i Lindås 🙂